GCQ1555C1H6R4WB01D
Description
CAP CER 6.4PF 50V C0G/NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GCQ1555C1H6R4WB01D PDF
Type Description
Series:GCQ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:6.4 pF
Tolerance:±0.05pF
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)