CS1206KKX7R9BB105
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CS1206KKX7R9BB105 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)