0805Y5000120KAR
Description
CAP CER 12PF 500V C0G/NP0 0805
DataSheet
0805Y5000120KAR PDF
Part Status:Active
Capacitance:12 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)