C330C154KCR5TA
Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R RADIAL
DataSheet
C330C154KCR5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm X7R HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)