C1206X7R100-104KNP
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1206X7R100-104KNP PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)