564R30GAQ56
Description
CAP CER 56PF 3KV X7R RADIAL
DataSheet
564R30GAQ56 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.252" (6.40mm)