K151K10X7RH53H5
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
K151K10X7RH53H5 PDF
Type Description
Series:Mono-Kap™ K
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)