RF2525B473K251KX145T
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 2525
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
RF2525B473K251KX145T PDF
Type Description
Series:RF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2525 (6464 Metric)
Size / Dimension:0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.165" (4.19mm)