SR071C102KAR
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
DataSheet
SR071C102KAR PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.250" (6.35mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)