FA26X8R2A224KRU00
Description
CAP CER 0.22UF 100V X8RADIAL
DataSheet
FA26X8R2A224KRU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)