2225Y0160104MDT
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 2225
DataSheet
2225Y0160104MDT PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.098" (2.50mm)