SMC0805K473
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SMC0805K473 PDF
Type Description
Series:SMC
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)