2225J2500683MXR
Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 2225
DataSheet
2225J2500683MXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.098" (2.50mm)