SA205E224ZAC
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SA205E224ZAC PDF
Type Description
Series:SpinGuard® SA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:Z5U
Operating Temperature:10°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)