GMC04X7R391J50NT
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
DataSheet
GMC04X7R391J50NT PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:-
Lead Style:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C0603C240G4HACAUTO
C0603C240G4HACAUTO
CAP CER 0603 24PF 16V ULTRA STAB
C1210X130J8HAC7800
C1210X130J8HAC7800
CAP CER 1210 13PF 10V ULTRA STAB
GMC04X7R391J50NT
GMC04X7R391J50NT
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Q-0703T000R108i
Q-0703T000R108i
BNC-SJB/SMB-RP G316D 108I
Q-040480003036i
Q-040480003036i
BNC-SJB/TNC-RJB G174 36I
CABLE 6POS .100 JUMPER 8 INCH