C1206C185K3RACAUTO
Description
CAP CER 1.8UF 25V X7R 1206
DataSheet
C1206C185K3RACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X7R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1.8 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)