C1608X7S1A475M080AC
Description
CAP CER 4.7UF 10V X7S 0603
DataSheet
C1608X7S1A475M080AC PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)