CGB3B3X5R1A225K055AB
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CGB3B3X5R1A225K055AB PDF
Type Description
Series:CGB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low Profile
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)