CL05B105KQ5NQWC
DataSheet
CL05B105KQ5NQWC PDF
Type Description
Series:CL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)