C410C103M1R5TA7200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C410C103M1R5TA7200 PDF
Type Description
Series:AxiMax 400 Comm X7R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.095" Dia x 0.170" L (2.41mm x 4.32mm)