C1005X8R1C333K050BB
Description
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402
DataSheet
C1005X8R1C333K050BB PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)