1210Y0630564KXR
Description
CAP CER 0.56UF 63V X7R 1210
DataSheet
1210Y0630564KXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:63V
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.079" (2.00mm)