FK24X5R1A225KN006
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FK24X5R1A225KN006 PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)