FA22X7R2E474KNU00
Description
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL
DataSheet
FA22X7R2E474KNU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)