
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | C |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Low ESL |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.037" (0.95mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 | ||
| 8000 | ||
| 12000 |
Current price of C1608X7R1A105M080AC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 0.012UF 200V C0G 2225
CAP CER 30PF 1KV NP0 1111
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206
CAP CER 3300PF 25V X7R 1210
CAP CER 0.68UF 25V X8L 0805
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
ENCL ASSY 45UX30X48 BLK