C335C104F1G5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER RAD 0.1UF 100V C0G 1%
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C335C104F1G5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm C0G
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)