
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 (1B) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.051" (1.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 6000 |
Current price of 0805Y2000161FUT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1812
CAP CER 2200PF 25V X7R 0805
CAP CER 1800 PF 630V NP0(C0G) 12
CAP CER 0.047UF 250V X7R 2225
CAP CER 160PF 200V C0G/NP0 0805
CIRCUIT BREAKER 4A
CONN D-SUB RCPT 37POS IDC