
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.4 pF |
| Tolerance: | ±0.25pF |
| Voltage - Rated: | 2000V (2kV) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | High Q, Low Loss |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.063" (1.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of 1206J2K02P40CQT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER 6200PF 25V C0G/NP0 RAD
CAP CER 10PF 25V C0H 0201
CAP CER 0805 430PF 16V ULTRA STA
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225
CAP CER 2.4PF 2KV C0G/NP0 1206
CABLE 7COND 22AWG SHLD 1000'