GCM21BC71E475KE36L
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7S 0805
DataSheet
GCM21BC71E475KE36L PDF
Type Description
Series:GCM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)