CKG57KX7S2A156M335JJ
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 15UF 100V X7S SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CKG57KX7S2A156M335JJ PDF
Type Description
Series:MEGACAP, CKG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.138" (3.50mm)