
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 (1B) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | High Q, Low Loss, Soft Termination |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0505 (1313 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.050" (1.27mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5000 |
Current price of 0505Y2000121FQT is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CAP CER MLCC
CAP CER 470PF 400VAC Y5P RADIAL
CAP CER 27PF 50V NPO 0603
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1808
CAP CER 0.47UF 25V 0603 EPOXY
CAP CER 120PF 200V C0G/NP0 0505
CNTRL CBLE, UL, 5X OD FLEX 1=1FT