AR205F103K4R
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 50V X8R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
AR205F103K4R PDF
Type Description
Series:SkyCap® AR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)