C062C103J5G5CA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CER CAP
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C062C103J5G5CA PDF
Type Description
Series:LDD Comm C0G
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)