C1210C225M4VACTU
Description
CAP CER 2.2UF 16V Y5V 1210
DataSheet
C1210C225M4VACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm Y5V
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.081" (2.05mm)