CBR05C390JAGAC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 39PF 250V C0G/NP0 0505
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CBR05C390JAGAC PDF
Type Description
Series:CBR05 SMD RF C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:39 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)