CS1206JKNPODBN470
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
CAP CER 47PF 2KV NPO 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CS1206JKNPODBN470 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)