FA14C0G1H333JNU00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA14C0G1H333JNU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)