MR061C104JAA
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
DataSheet
MR061C104JAA PDF
Type Description
Series:Ceralam® MR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max):0.290" (7.36mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)