C1808C100JCGACTU
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1808
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1808C100JCGACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm C0G HV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)