CBR08C470JAGAC
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CBR08C470JAGAC PDF
Type Description
Series:CBR-SMD RF C0G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)