0805Y1K00391KXR
Description
CAP CER 390PF 1KV X7R 0805
DataSheet
0805Y1K00391KXR PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R (2R1)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.051" (1.30mm)