HQCEMM7R5BAH6A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 7.5PF 7.2KV P90 3838
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HQCEMM7R5BAH6A PDF
Type Description
Series:Hi-Q®
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:7.5 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:7200V (7.2kV)
Temperature Coefficient:P90
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:3838 (9797 Metric)
Size / Dimension:0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.170" (4.32mm)