FA14X8R2A683KRU06
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.068UF 100V X8R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA14X8R2A683KRU06 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Temperature
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)