ERP610W471MEF0
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 760VAC RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ERP610W471MEF0 PDF
Type Description
Series:ERP610 SFTY X1-760 Y1-500
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:760VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)