116TCA1R2B100TT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP 1.2PF 100V SMD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
116TCA1R2B100TT PDF
Type Description
Series:ATC 116
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:1.2 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:Nonstandard SMD
Size / Dimension:0.025" L x 0.025" W (0.64mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.012" (0.30mm)