C3225C0G2J562J160AA
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 5600PF 630V C0G 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C3225C0G2J562J160AA PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)