RCER72A474K2K1H03B
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
DataSheet
RCER72A474K2K1H03B PDF
Type Description
Series:RCE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)