C1210X511J1HAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1210 510PF 100V ULTRA ST
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1210X511J1HAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X8R HT150C Flex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:510 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8R
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (0.98mm)