PS0055BE10138BG1
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 5KV R16 DISK
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
PS0055BE10138BG1 PDF
Type Description
Series:PS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:R16
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Requires Holder
Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension:2.244" Dia (57.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)