HMK105B7152KV-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HMK105B7152KV-F PDF
Type Description
Series:M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.026" (0.65mm)